Armature u graditeljstvu po pravilu označavaju pružanje dodatnog ojačanja nekom gradivnom materijalu, odnosno cjelokupnom objektu koji se izgrađuje. Najčešće se kombiniju sa betonom tvoreći armirano-betonske površine.
Armirani beton je spoj betona i armiranog čelika koji na jednom mjestu objedinjuje i međusobno kombinuje dobre osobine betona i čelika. U ovom slučaju korišćeni čelik nazivamo betonskom čeličnom armaturom. Osnovna ideja objedinjavanja je da se čeliku povjere naponi zatezanja koji se javljaju u zategnutim zonama betonskih konstrukcija, dok se betonu povjeravaju naponi pritiska. Beton bez armature otkazao bi već i pri manjem naponu pritiska.
Kod armiranog betona bitna prednost je i što beton i armirani čelik približno isto reaguju na temperaturne promjene. Tokom rastezanja ne pojavljuju su određene diferencije, niti dolazi do suprotnog naprezanja u ovim materijalima. Osim toga, u betonu se nalazi cement koji svojim alkalnim miljeom jemči čeliku postojanu zaštitu od korozije.
Veća količina armature u građevini znači i veću nosivost i otpornost objekta. Stoga je potrebno još u fazi izrade plana za izgradnju da statičar definiše količinu armature koja je neophodna za pojedine faze izgradnje kuće. Armatura se nekada dosta primitivno rastezala iz kalema i rezala ručno, a danas se na specijalnim mašinama odreže po dimenziji i savije, tako da je relativno brzo spremna za ugradnju. Armature se proizvode u različitim profilima i uključuju sve one koje su potrebne za izgradnju jedne porodične kuće.
Osim u izgradnji novih, armature igraju značajnu ulogu i u renoviranju postojećih kuća. Kad je riječ o starijim objektima, žbuka se, kao osnovni gradivni materijal, u kritičnim dijelovima slično kao i beton može pojačati postavljanjem određene armature. Armaturom ćemo na ovaj način spriječiti nastajanje novih pukotina i brazda i istovremeno sanirati stare.
Izgradnja porodične kuće, koja ima dosta armirano-betonskih radova ima i nešto veću vrijednost radova i utrošak materijala. Prednost takvih vrsta kuća je što su daleko kvalitetnije i otpornije na tektonske poremećaje, što umnogome povećava sigurnost, stabilnost i trajnost same građevine. Upravo zato posebnu pažnju treba posvetiti armaturama.