Prilikom odabira crijepa za krov, potrebno je sagledati puno bitnih aspekata. Prije svega, neophodno je da krovna cjelina bude funkcionalna, stabilna i trajna, kako bi objekat bio zaštićen od spoljašnjih uticaja, odnosno, kako bi krov obavljao svoju primarnu, zaštitnu funkciju građevine.
Sem toga, ne možemo, a da se ne osvrnemo da je vizuelni momenat krovne površine veoma važan u današnje vrijeme. Kada se krov posmatra kao peta fasada, moramo uzeti u obzir da crijep koji se bira ne bude samo kvalitetan, već i lijep. Arhitektura današnjice diktira razne trendove, pa tako nailazimo na široku paletu krovnih pokrivača. Glineni crijep zbog toga dolazi u prvi plan. Neosporan kvalitet, široka paleta oblika i boja, kao i dodatna keramička i nekeramička oprema koja ide uz njega omogućiće svakom investitoru da ostvari bilo kakav građevinski poduhvat.
Svako želi da postavljanjem crijepa na krov osigura da taj objekat i sam krov izgleda lijepo u narednim decenijama. Glineni crijep se, zbog načina proizvodnje, idealno uklapa u ove težnje. Sem otpornosti, funkcionalnosti i kvaliteta, glineni crijep nudi paletu boja koja zadovoljava različite želje investitora i arhitekata.
Sam proces proizvodnje glinenog crijepa je takav da boja na njemu ne blijedi pod uticajem UV zraka i takva ostaje je u dugom vremenskom periodu. Mnogi se pitaju kako je to moguće. Glineni se peče na visokim temperaturama, čak iznad 1000 stepeni Celzijusa. Crijep se ne farba vještačkim bojama, već se engobira ili glazira kako bi se dobila paleta raznih boja.
Engoba je mješavina fino usitnjene gline i oksida koja se prije pečenja samog crijepa ravnomjerno nanosi na površinu suvog crijepa. Engoba se prilikom pečenja na visokim temperaturama potpuno sjedinjuje sa crijepom dajući mu lijepu i dugotrajnu boju čija je trajnost jednaka trajnosti crijepa. Engoba tako na prirodan način daje boju crijepu, bez imalo štetnih materija u potpuno prirodnom procesu proizvodnje.
Proces glaziranja crijepa je vrlo sličan, samo se umjesto engobe, na suvu površinu crijepa rastapa zaštitni staklasti sloj – glazura, koja crijepu daje predivne sjajne boje. Na ovaj način se osigurava dugotrajnost boje glinenog crijepa. Dakle, nema vještačkih premaza, boja se ne ispira i otporna je na UV zrake. Toliko je proces proizvodnje prirodan, kao i sama sirovina za izradu da se sa krova koji je napravljen od glinenog crijepa bez problema može sakupljati kišnica. Nema štetnih sastojaka, nema hemikalija iz boje koje bi ugrozile okolinu i zdravlje ljudi. Upravo zbog svega navedenog, svaki potencijalni investitor prilikom odabira crnog ili crvenog crijepa ne treba da ima strah da će vremenom njegova površina izblijediti. Ljepota i boja glinenog crijepa će garantovano trajati decenijama.
Za glineni crijep postoje i keramički snjegobrani, prodori i ventilacioni crjepovi u istoj boji, kao što je i odabrani crijep. Sa svim ovim elementima krov na savremenoj kući će biti jedna lijepa i funkcionalna cjelina.
Postoje razni izbori u životu. Neki su više, a neki manje ispravni, ali kada posmatramo dugoročne investicije, kao što je investicija u krov i u dom koji gradite, ta investicija treba da bude najispravnija moguća i da finansijski trošak bude pravo ulaganje u budućnost. Stoga je važno odabrati pravi glineni crijep kako biste dugoročno uživali u ljepoti svoje kuće.