Salzburg je četvrti austrijski grad po veličini. To je grad bogate istorije, nasljeđa i kulture. Bukvalno značenje njegovog imena je tvrđava soli. Bijelo zlato kako se so još nazivala, ovdje su Kelti pronašli i bila je jedan od glavnih proizvoda za trgovinu u srednjem vijeku.
Istorijski centar Salzburga je 1996. godine, zbog nesvakidašnje kombinacije umjetnosti i arhitekture, uvršten na UNESCO-vu Listu svjetske baštine u Evropi.
Jedinstvena kombinacija alpskih vizura i bogate arhitekture, stvorila je reputaciju Salzburga, kao jednog od najljepših gradova svijeta. Iako je malo toga ostalo od njegovog nekadašnjeg sjaja, jer je dosta zgrada izgorjelo u požaru 1818., ipak i ono što je ostalo bilo je dovoljno da Salzburgu donese epitet njemačkog Rima. Salzburški prinčevi su od XVI vijeka unijeli italijansku renesansu u grad zaposlivši arhitektu Vincenca Scamozija koji je uredio trgove, katedralu i još neke građevine. Uređenje grada je nastavljeno i u XVII vijeku dolaskom italijanskog arhitekte Santina Solaria.
Središte starog grada, na lijevoj obali Salzaca je trg – Residenzplatz sa Nadbiskupskom palatom, koja je danas u funkciji Galerije evropskog slikarstva od 16 do 19. vijeka. Ispred Palate je velika barokna fontana iz XVII vijeka. Na suprotnoj strani trga leži palata – Nova rezidencija iz XVII vijeka sa zvonikom na kom je mehanički sat iz 1873. i vergl iz 1705. Taj instrument od 35 zvona svira muzičke dionice koje su komponovali Mihael Hajdn i Wolfgang Amadeus Mozart.
Salzburška katedrala bila je prva crkva izgrađena u italijanskom stilu na njemačkom tlu. Podignuta je na mjestu starije romaničke katedrale izgrađene počekom XIII stoljeća, koja je bila oštećena u požaru 1598.
Na šumovitom Monaškom brdu koje dominira nad starim gradom nalazi se benediktinski Samostan sv. Petra, u kojem je većina objekata podignuta od 17 do 18. vijeka, sa samostanskom crkvom iz XII vijeka koja je reobnovljena u rokoko stilu.
Iznad grada, na samom vrhu brda leži velika tvrđava Hohensalzburg iz XI vijeka, koja je služila kao nadbiskupska rezidencija, u ratovima vođenim u 15. i 16. vijeku. Do nje se stiže uspinjačom i glavno je mjesto fotografisanja panorame Salzburga. Na ovom brdu se nalazi i Crkva sveti Georgije i Samostan Nonberg osnovan u 8. vijeku.
Istaknute građevine novog Salzburga, sa desne obale rijeke, su nekoliko novovjekovnih crkava izgrađenih od 16-18 vijeka, Mozarteum, u kom se nalazi Muzička akademija, koncertne dvorane i Mozartov arhiv.
Dvorac Mirabel, izvorno nazvan Altenau, sagrađen je 1606. godine, a projektovao ga je italijanski arhitekta Vincenco Scamozi. Na periferiji grada nalaze se i dvorci Leopoldskron i Helbrun, koji je poznat po raskošnom vrtu prošaranom fontanama “koje izvode trikove” takozvane Wasserspiele (Igre s vodom). Riječ je o igrama u kojima slap vode zapljusne posjetioca poput hladnog tuša. Fontane, naravno, mehanički pokreću vodiči. Salzburški univerzitet koji djeluje već nekoliko vjekova poznat je po svojoj baroknoj Univerzitetskoj crkvi (Kolegien) iz XVII vijeka, koja je remek djelo arhitekte Fišera fon Erlaha.
Salzburg je rodno mjesto Mozarta. Njegova rodna kuća, kao i ona u kojoj je neko vrijeme živio, predstavljaju glavne atrakcije Salzburga. Pretvorena je u muzej i nalazi se u glavnoj ulici za šoping. Kada je Mozart u njoj rođen, već je bila stara 400 godina i Mozartovi su tu živjeli kao podstanari. U kući se nalaze portreti slavnog kompozitora i njegove porodice, slike Salcburga, Mocartova violina, pisma i pramenovi kose. Na trgu, Mozart Platz, postavljen je i kompozitorov spomenik. Mocart kugle su glavna poslastica Salzburga, a one originalne i danas se prodaju u poslastičarnici First, koja se nalazi u šoping zoni grada.
Salzburg je već vjekovima grad muzike. To je i mjesto u kojem se svake godine održava svjetski poznati Salcburški festival. Danas Festival obuhvata recitale, koncerte orkestralne i komorne muzike, korale, opere i drame, ali na svakom festivalu dominiraju Mozartova djela. Sem u vrijeme fetrivala, Salzburg je najposjećeniji zimi tokom Adventa – Božićnog vašara. Oko četiri hiljade događaja iz kulture se u gradu održi svake godine.