Ponedjeljak, 16 Decembra, 2024
Ponedjeljak, 16 Decembra, 2024
Google search engine
HomeArhitekturaBiseri arhitektureNojšvanštajn – najpoznatiji dvorac na svijetu

Nojšvanštajn – najpoznatiji dvorac na svijetu

Na samo pet kilometara od austrijske granice ili nešto više od dva sata vožnje od Minhena u Bavarskoj, nalazi se očaravajuće mjesto Starog svijeta – Fisen (Füssen). Gradić leži u podnožju Alpa, okružen jednim od najveličanstvenijih ambijenata na svijetu. Na brdu iznad njega, kao u bajci, smješten je zamak Nojšvanštajn (Neuschwanstein).

Nojšvanštajn (ili u prevodu Novi labud na stijeni) sagradio je lucidni i stidljivi bavarski kralj Ludvig II. Još као mladi princ upoznao se sа čuvenim kompozitorom Rihardom Vagnerom, čije su opere izrazito uticale na budućeg kralja. Princ je zamislio dvorac koji je trebalo da postane privatno mjesto na kojem će se u pozorišnim predstavama oživljavati heroji Vagnerovih muzičkih drama.

Početne arhitektonske nacrte dvorca načinio je Eduard Ridel 1868. godine. Izgradnja je započela sljedeće godine, na ruševinama pređašnjeg dvorca koje su u potpunosti uklonjene pri izgradnji temelja novog kompleksa. Sama lokacija bila je veliki problem pri gradnji, jer se nalazila na oko 200 metara iznad postojećeg druma na bezvodnoj hridi. Pronađen je izvor koji je preusmjeren prema dvorcu u koji i danas uvire.

Nojšvanštajn je rađen uglavnom u stilu njemačke romanike iz 13. vijeka, premda vrlo slobodno interpretirane. Pojedini detalji su preuzeti iz stvarnih zgrada, ali je kompleks u cjelini originalna građevina. Tek što je dvorac spolja bio završen, kao i dekoracije kraljevskih odaja, sa radovima se potpuno stalo kada je Ludvig uhapšen u noći 11/12. jun 1886. godine i uskoro proglašen duševno bolesnim. Ubrzo nakon toga, u jezeru Štamberg, pronađen je mrtav, što je bilo sumnjivo, jer se znalo da je bio odličan plivač. Troškovi izgradnje Nojšvanštajna u trenutku kraljeve smrti iznosili su nevjerovatnih 6.180.047 maraka i vjerovatno u prevelikoj potrošnji i zaduženju države leži motiv za kraljevu smrt..

Nojšvanštajn se prostire na površini od 5.935 m², na nadmorskoj visini od 965 m. Palata obuhvata stražarnicu kod ulazne kapije, kulu, vitešku kuću sa kvadratnom kulom i citadelu sa svije kule na zapadnom kraju dvorca. Cio efekat koji dvorac ostavlja je veoma teatralan, a uticaj kraljeve ličnosti je svuda prisutan, jer je lično uzeo učešća u njegovom dizajniranju i dekoraciji.

Veći dio enterijera dvorca ostao je nedovršen. Od planiranih 228 prostorija uređeno je svega 15, i to u stilu neoromanike. Najluksuznija odaja je Ludvigova spavaća soba, urađena u gotičkom stilu, s izrezbarenim hrastovim panelima i slikama koje ilustruju legendu o Tristanu i Izoldi. Masivni krevet s dekorativnim baldahinom izrađivalo je 14 majstora više od četiri godine.

Dvije najvrijednije i najatraktivnije prostorije u dvorcu Nojšvanštajn su Prijestona dvorana (Thronsaal) i Dvorana pjevača (Sängersaal).

Prijestona dvorana je druga najveća dvorana u dvorcu, a projektovana je po uzoru na Aja Sofiju u Istanbulu. Čuvena je zbog izuzetnih dekorativnih mozaika na apsidi, kao i po kružnom prikazu životinja na podu.

Najveći prostor u zamku Nojšvanštajn zauzima Dvorana pjevača. Urađena je prema originalu u dvorcu Wartburg i ima uzdignuti plafon s panelima, ukrašenim intarzijama sa dekorativnim motivima prema znacima zodijaka. Zidovi su dodatno ukrašeni motivima iz opera Loengrin i Parsifal.

U završenom dijelu dvorca načazi se i soba sa tronom, u kojoj je čuvena stolica od dragulja i stakla. Na zidu iznad, naslikano je dvanaest Apostola sa Hristom, a šest kraljeva je prikazano na dijelu poda koji okružuje tron. Iznad je naslikan Isus. Ovaj prikaz govori Ludvigovom pogledu na sebe kao na kralja, koji je na tron postavljen po milosti Božjoj.

Uprkos srednjovjekovnom izgledu, dvorac Nojšvanštajn je prepun tehnoloških dostignuća toga vremena. Kompleks na svim spratovima koristi parne mašine, električnu energiju, moderno provjetravanje i savremen vodovodni sistem. Dvorac, između ostalog raspolaže i vlastitim sistemom grijanja i sistemom zvonca za poslugu.

Dvorac Nojšvanštajn uvršten je i na UNESKO-ovu listu Svjetske kulturne baštine. Poslužio je i kao uzor za bajkoviti zamak u tematskim parkovima Diznilenda i kao scenografija za brojne igrane filmove. Danas je jedno od najpoznatijih njemačkih turističkih odredišta. Godišnje ga obiđe oko 1,3 miliona turista i od njihove posjete država je odavno povratila potrošeni novac na gradnju. Tek sada je zahvalna kralju Bavarske, Ludvigu II, koji je sagradio najpoznatiji i najromatičniji zamak na svijetu.

SLIČNI ČLANCI
Google search engine

NAJPOPULARNIJI ČLANCI

NAJNOVIJI KOMENTARI