Kompanija Icon iz Sjedinjenih Država je prošle godine napravila prve cjelokupno 3D štampane kuće od betona. Tako su u gradu Ostinu, u Teksasu, kompletirane četiri kuće hibridne konstrukcije sa akcentom na otvorenom prostoru u unutrašnjosti. Kompanija je, međutim, otišla korak dalje i u saradnji sa firmom Lenar, ali i partnerom iz prethodnog projekta BIG-om osmislila izuzetno ambiciozan novi poduhvat koji uključuje 100 3D štampanih porodičnih kuća. Ukoliko se realizuje. biće ovo najveće naselje na svijetu koje čine 3D štampani objekti.
Planirano je da naselje nastane u istom gradu gdje su već izgrađene prve 3D kuće, ali tačna lokacija još uvijek nije otkrivena. Zapravo, ne zna se mnogo o ovom projektu, jer nije objelodanjen prostorni plan, ali se zna da će obuhvatati stambene objekte različitih veličina, u rasponu od dvosobnih do četvorosobnih. Ono što je poznato jeste da će biti građene porodične kuće sa različitim rasporedom prostorija. U planu je da kuće imaju solarne panele ugrađene na krovu kako bi se smanjila potrošnja električne energije i njihova zavisnost od elektro-mreže.
Prva izgrađena 3D-štampana kuća imala je 32,5 m2. Prema njenom tvorcu, Ikonu, minijaturna kuća služi kao “dokaz koncepta održive izgradnje kuće, koji bi omogućio sigurnije i pristupačnije kuće za mnoge porodice nego ikada ranije”. Kuća je odštampana za manje od 48 sati, ali kompanija se trudi da kuću štampa za manje od 24 sata. Ova kompanija je u Meksiku već pokrenula sličan projekat stambenog zbrinjavanja sa potpuno drugačijim konceptom, gdje je planirano da se grade 3D štampane kuće, ali za razliku od ovih u Ostinu, biće finansijski pristupačne, sa cijenama od 4.000-10.000 dolara.
3D štampane kuće u Teksasu nijesu u potpunosti 3D, već imaju hibridnu konstrukciju. Sama tehnologija izgradnje je ista kao i kod ranije izgrađenih 3D štampanih kuća. Za izgradnju bi se koristio Iconov “Vulcan” štampač koji u slojevima istiskuje mješavinu nalik cementu kako bi izgradio konstrukciju. Međutim, drugi sprat je izrađen tradicionalnim metodama i uključuje drveni okvir.Za postizanje visoke energetske efikasnosti zaslužan je Iconov materijal koji je jači i dugotrajniji od tradicionalnih građevinskih materijala.
Istovremeno, dok se gradi konstrukcija, ugrađuju se i instalacije unutar kuće. Nakon toga se pristupa dodavanju krova, vrata, prozora, namještaja i drugih potrebnih gradivnih elemenata. Unutrašnjost će obuhvatati od 92 do 185 kvadratnih metara i bazira se na otvorenom prostoru. Enterijer će biti moderano dizajniran sa materijalima od prirodnog drveta, metalnim elementima, oblogama i pločicama koje odražavaju lokalne trendove. Karakterisaće ih sistemi za grijanje, ventilaciju i klimatizaciju visokih performansi. Ispred kuća će se nalaziti natkriven trijem. Namijenjene su onima sa “dubljim” džepom i koštaće od 450.000$.
Tehnologija 3D štampe pruža sigurnije domove koji su projektovani da izdrže vatru, poplavu, vjetar i druge prirodne katastrofe bolje od konvencionalno izgrađenih domova. Takođe se mogu sagraditi za nekoliko nedjelja. Ova tehnologija gradnje omogućava i slobodu u oblicima. Karakteristični talasasto-zakrivljeni zidovi kombinuju se sa tradicionalnim građevinskim materijalima u cilju stvaranja estetski i fizički jedinstvenih stambenih objekata. Projekat treba da krene sa realizacijom ove godine, ali se ne zna ni tačan datum početka, kao ni završetka radova, a ni planirani budžet za izgradnju naselja.