Petak, 8 Novembra, 2024
Petak, 8 Novembra, 2024
Google search engine
HomeProstor(i)jaPotkrovljeKako urediti prostor u potkrovlju?

Kako urediti prostor u potkrovlju?

U svijetu u kojem živimo, kada je sve teže doći do svog doma, svaki kvadrat prostora želimo da iskoristimo na najbolji način. Poseban izazov predstavlja uređenje potkrovlja, pa Vam stoga donosimo nekoliko savjeta za njegovo uređenje.

Nekada su se potkrovlja smatrala mračnim mjestima za skladištenje nepotrebnih stvari. Međutim, današnji pristup tavanskim prostorima bitno se razlikuje od onog nekadašnjeg. Kada se u gotovo svakom stambenom prostoru traži ‘prostorija više’, potkrovlje,  ako ga imamo, možemo pametno da iskoristimo kao dodatnu sobu, ormar, kućnu kancelariju, studio, biblioteku, sobu za zabavu ili pak dječiju igraonicu. Ideja može biti na pretek, no prilikom adaptacije potkrovlja svakako treba paziti na određene detalje.

 Kao na jedan od najvažnijih na koji treba obratiti pažnju ističemo provjeru stanja krovne konstrukcije, izolacije i krovnog pokrivača. Ako adaptirate potkrovlje za stanovanje, preporučujemo da  uložite više novca u kvalitetne materijale i da ne štedite na prozorima. Neće biti na odmet ni ugradnja električnih krovnih prozora sa senzorima za padavine. Na taj način olakšaćete život i nećete stalno morati da provjeravate prognozu i zatvarate prozore.

 Što se tlocrta tiče, preporuka su „otvoreni“ tlocrti, tzv. loftovi ili industrijska potkrovlja. Takvi prostori omogućavaju veći prodor svjetlosti u potkrovlje. Prostoru daju otvorenost i prozračnost, a ujedno su i pravi hit u modernom dizajnu enterijera.

 Pri adaptaciji potkrovlja, veliku pažnju treba posvetiti i rasvjeti.  Bilo da je riječ o ambijentalnoj ili dekorativnoj, rasvjeta će pomoći da i u najtmurnijim zimskim danima najzabačeniji uglovi potkrovlja budu osvijetljeni kako treba.

 Jedan od najčešćih problema koje vlasnike potkrovlja muči je kosi krov. Zbog njega nerijetko gubimo dragocjene kvadrate. Postavljanje namještaja poput ormara ili regala standardne veličine često se pretvara, ako ne u noćnu moru, onda svakako u izazov. Stoga dobro proučite svoj životni prostor prije izgradnje, adaptacije ili kupovine i više puta izmjerite sve djelove koje želite da popunite namještajem.

Ono što izgleda savršeno na planu, u stvarnom stambenom prostoru može ispasti katastrofa zbog kosina i konstrukcije krova. Stoga obratite pažnju da u djelovima koji su niži od 170 ili 180 cm postavite krevet, sofe i neke elemente za kupatilo, a da u tim dijelovima izbjegavate funkciju prolaza. Ako na raspolaganju imamo zid pune visine, preporuka je da tu smjestite kuhinjske elemente i ormare, a na kosinama i nižim dijelovima – atraktivne komode za TV i odlaganje sitnica. Otvorene police mogu da se prilagode tako da stanu u ugao kako bi se praktično iskoristili i ugaoni prostori potkrovlja.

Boje su jedan od najjednostavnijih načina kojima transformišete svoj stan u potkrovlju. Preporučujemo svijetle i neutralne tonove, pastelne nijanse poput bež, bijele ili svijetlosive s tek ponekim detaljem u jarkoj boji. Ovo pogotovo vrijedi za potkrovlja kojima dominiraju tamne nosive grede ili pod od punog tamnog drveta. Dopustite da prostor odiše svježinom, lakoćom i čistoćom i ne pretjerujte s teškim komadima namještaja. Ukoliko želite da svom potkrovlju podarite industrijski štih, jedan zid ostavite neobrađen kako bi do izražaja došla stara opeka. Takođe, i drvene nosive grede mogu biti odličan dekorativni element savremenog potkrovlja.

Pri uređenju potkrovlja prednost dajte praktičnom namještaju koji može poslužiti i kao spremište, poput kreveta s ladicama ili taburea koji su ujedno i škrinje. Dekoracije smanjite na minimum, jer mogu zagušiti slabo osvijetljen i pomalo mračan prostor. Izbjegavaje miješanje stilova, posebno ako potkrovlje uređujete sami. Postoji velika šansa da ćete se izgubiti u procesu uređivanja i završiti s konfuzno uređenim domom, umjesto da posjedujete moderan, prozračan i nadasve ugodan životni prostor.

 

 

SLIČNI ČLANCI
Google search engine

NAJPOPULARNIJI ČLANCI

NAJNOVIJI KOMENTARI