Subota, 9 Novembra, 2024
Subota, 9 Novembra, 2024
Google search engine
HomeDvorišteSADNJA I NJEGA TRAVNJAKA

SADNJA I NJEGA TRAVNJAKA

Bujnu travu u svom dvorištu možete imati lakše nego što mislite. Ako nemate travnjak o kojem ste sanjali, prvi proljećni dani tokom mjeseca marta i aprila idealno su vrijeme za podizanje uzornog travnjaka. U tom periodu stiču se prvi preduslovi za dobar travnjak, a to su optimalna vanjska temperatura i odgovarajuća vlažnost zemljišta.

Travnjaci u sklopu svake uređene zelene površine imaju mnogostruke funkcije, pa mogu biti: parterni, sportski, parkovski i livadski. Najzastupljeniji i najdekorativniji su parterni travnjaci koji su pogodni za zelene površine oko kuća ili vikendica.

Travnjak, kao sastavni dio svake zelene površine, ujedno je i njen najupečatljiviji segment, nezavisno da li se radi o manjim ili većim travnatim površinama. U momentu opredjeljenja za formiranje travnjaka moraju se poštovani određena pravila uzgoja. Dva osnovna načina koja se najviše koriste kod nas jesu formiranje travnjaka sjetvom smješe trava ili postavkom travnatog busena.

Ukoliko želite da sami  podignete travnjak, imajte na umu da je za dobar uzgoj  potreban sloj od oko 15-20 cm kvalitetne zemlje. Ukoliko kvalitet nedostaje, preporučuje se da na očišćen teren naspete novu, kvalitetnu zemlju.

Da bi oformili jedan dobar travnjak, potrebno je izvesti niz radnih operacija:

  • Priprema zemljišta;
  • Odabir odgovarajućeg sjemenskog materijala;
  • Đubrenje i valjanje;
  • Održavanje travnjaka (košenje, aeracija, đubrenje);

 

Korov je čest problem u travnjacima, pa je najbolje da ga  prije sjetve suzbijete efikasnim totalnim herbicidima. Oni djeluju tako što ih korov usvaja preko lišća, poslije čega se šire po cijeloj biljci do duboko u korijen, izazivajući njeno odumiranje. Zavisno od vremenskih prilika, proces odumiranja može potrajati i do četiri nedjelje. Ako primijetite da u vašem travnjaku ima previše korova, postupak treba da ponovite još jednom, pa tek onda pristupite sijanju trave.

Pri izboru sjemena treba se rukovoditi namjenom travnjaka, tj. da li će se površine često upotrebljavati, gaziti ili će biti samo ukrasni dio vrta. To je važno, jer postoje vrste trava koje dobro podnose često gaženje.

Kada pripremite sjeme, pobrinite se da trava ima dovoljno vlage. Ponegdje je kiša koja pada  dovoljna da održava travnjak, ali ipak, nakon  sijanja, trava treba da se zalije kako bi joj se pomoglo da naraste. Ako se u kasnijem periodu godine pojavi suša, moraćete redovno zalivati travu kako bi bila zelena i zdrava. Zdrava trava u prosjeku treba između 2,5 do 5 cm vode nedjeljno.

Za lijep i zdrav travnjak stvarno je potrebno  malo truda. Pa ipak, nagrada za taj trud je vrijedna, tako da briga za vaš travnjak treba da vam bude odmor i užitak. Prateći ove jednostavne korake koje smo naveli, vaša trava će cijele godine biti bujna i zelena. Uživaćete u njoj, jer je dobar travnjak odmor i za oči i za dušu. Pored toga, naročito u gradskim područjima, lijepo njegovan travnjak pozitivno djeluju na mikroklimat, donekle smanjuje visoke temperature vazduha i povećava stepen vlažnosti.

SLIČNI ČLANCI
Google search engine

NAJPOPULARNIJI ČLANCI

NAJNOVIJI KOMENTARI